Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

nov sovet131.10.2017  Со одржувањето на првата, конститутивна седница, и официјално, в четврток на 2 ноември ќе започне со работа Советот на Општина Кочани.

Откако комисиски ќе биде им бидат верифицирани мандатите на сите 19 советници кои влегоа во новиот состав, тие заеднички треба да дадат заклетва дека ќе работат во интерес на општината и на нејзините граѓани.

Веднаш потоа е закажано и одржувањето на втората седница, чиј почеток се очекува да го води најстариот член на Советот, Ангел Максиомов, кој ќе има задача како прва точка во работниот дел да предложи избор на претседател.

По изборот на претседател ќе се премине на избор на членови кои ќе ги формираат 11-те комисии што ќе работат во состав на Советот. Како последна точка од првата работна седница, е планирано да се усвои предлог решението за советници кои како претставници на Општината ќе учествуваат при склучувањето бракови.

Исто така, советничките групи ќе треба да ги истакнат и своите координатори, кои заедно со советникот од независната листа ќе учествуваат во координативните договарања за дневниот ред на секоја од седниците во наредните 4 години.                                                 

Досегашното искуство од одржување на првите две, односно на верификационата и на конститутивната седница покажува дека сите точки поминувале едногласно, со поддршка од сите советници, без разлика од која политичка опција доаѓаат. Поради тоа, и овојпат не се очекува да има поинаков тек, односно по завршувањето на сите процедури по локалните изборите, Општина Кочани да ја комплетира новата локална власт.

Т. Ајтовски

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 120 гости и нема членови


web counterqr code