Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

avangarda humanitarno01.11.2017  Хуманитарен настан организираа членовите на МО „Авангарда“ од СОУ „Гошо Викентиев“  за помош на малата Николија Динова од Неготино која има само 9 месеци, а има здравствен проблем со десната страна од мозокот.

Таа е веќе во Германија каде подлежи на третмани, но истите чинат 11.000 евра, сума која што нејзиното семејство не може да ги обезбеди. Затоа ги моли сите хумани граѓани ако се во можност да помогнат. Учениците од МО „Авангарда“ излегоа во пресрет и организира хуманитарен настан.

- МО „Авангарда“ при СОУ „Ѓошо Викентиев“ Кочани органиизра хуманитарна активност која што е наменета за помош на малата Николија Динова од Неготино на која што и е потребна итна операција на мозокот.

Цела Македонија покрена иницијатива да се соберат средства за да можеме да и помогнеме на малата Николија. Хуманитарниот настан содржи повеќе уметности, музика, драма, поетско читање и слично. Настанот се одржува во два термини а влезниците се со симболична цена од 30 денари. МО „Авангарда“ и во иднина ќе продолжи со органиизрање на вакви и слични хуманитарни активности, рече Бојана Китанова, претседател на МО „Авангарда“. 

На настанот покрај исполнувањето на химната на МО „Авангарда“ , ученици од училиштето читаа поезија, а за оваа прилика подготвија и драма. Учество зедоа и фолклористите на ФА „Мугри“ од Кочани а присутни во публиката беа учениците од основните и средните училишта кои што несебично донираа за малата Николија и ја покажаа својата хуманост.

Т. Велкова 

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

4°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 93%
Ветер: South при 4 kmh
Четврток3°C/14°C
Петок6°C/21°C
Сабота8°C/23°C
Недела9°C/23°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 72 гости и нема членови


web counterqr code