Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.
uverenie krstev02.11.2017  Новиот градоначалник и членовите на Советот на Чешиново-Облешево официјално ги добија мандатите за работа во наредните четири години.
 
На мала свеченост што се одржа во општинските простории каде што Советот ги одржува своите седници, претседателката на Општинската изборна комисја, Весна Ѓорева Малинова им честиташе на изборот и им порача да работат што поефикасно во исполнувањето на проектите што се од интерес на граѓаните.
 
На доделувањето на уверенијата присуствуваа поголем дел од избрани на функциите, освен неколкумина советници кои заради работните обврски документо ќе го примат подоцна.
 
Новоизбраниот градоначалник Горанчо Крстев од име на сите присутни се заблагодари на честитките и рече дека ќе се залага за што подобра соработка со целиот Совет.

- Ја поздравувам Општинската изборна комисија за успешно извршената работа, ги поздравувам и избраните советници и им посакувам успешна и заедничка соработка во интерес на општината и во интерес на граѓаните на нашата општина. Мислам дека заеднички треба да настапуваме, заеднички да работиме и да ја водиме нашата опшштина на вистинското место, рече Горанчо Крстев, градоначалник на Општина Чешиново-Облешево.

Во Советот на општина Чешиново Облешево има вкупно 11 советници, при што според резултатите од изборите, по петмина се од коалциите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, а еден е кандидат беше избран од листата на партијата НДМ.

По добивањето на уверенијата останува да се одржи конститутивната седница на која ќе се изберат претседателот и членовите на комисиите. Според првичните договорања, најверојатно првата работна средба на новиот Совет на Општина Чешиново-Облешево ќе се одржи на почетокот на идната недела.

Т. Ајтовски

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code