Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

bolnica05.09.2013 Наместо хирург и гинеколог како што аплицираше раководниот тим , кочанската болница доби хирург и нефролог. Министерството за здравство гинеколог засега не прати, но затоа пак еминентни лекари хирург и нефролог ќе им бидат на располагање на кочанските граѓани.

Станува збор за д-р Љубен Арсенков , специјалист по хирургија од Универзитетската клиника по хируршки болести„ Св. Наум Охридски“ од Скопје и за Проф. Д-р Стефка Богдановска , специјалист , нефролог од Универзитетската клиника за нефрологија. Тие ќе ја посетуваат кочанската болница по еден ден во месецот и ќе им бидат на располагање на пациентите.

На хирургот Д-р Љубен Арсенков првиот термин му е веќе закажан за извршување операции. Тој во кочанската болница доаѓа на 10 септември.

Другиот специјалист нефролог Проф. Д-р Стефка Богдановска за прегледи во кочанската болница е закажана за 13 септември.

Закажувањето кај овие доктори е креирано со посебен третман за закажување преглед согласно електронскиот систем за закажување „Мој термин“.

Мерката на посета на специјалисти стартуваше од први септември како дел од проектот „Дисперзирана клиника“ со кој еминентни и веќе докажани доктори од здравствените установи од Скопје и Охрид даваат здравствени услуги на пациентите низ клиничките и општите болници во останатите градови низ државата. Во рамки на проектот се ангажирани професори, односно доктори специјалисти и субспецијалисти со 10 и над 10 годишен работен стаж , кои искажуваат интерес за работа во останатите градови. Целта е размена на искуства и истовремена едукација за воведување нови методи и интервенции, како и работа со новата медицинска опрема. Со тоа ќе се овозможи оптимална искористеност на медицинските апарати и подобар квалитет на здравствените услуги.

Ангажираните доктори ќе добиваат соодветен дневен надомест , нивната работа ќе се вреднува и согласно системот за плаќање по учинок.

Проектот чини околу 4 милиони денари годишно трошок за докторите односно дневница и 3,5 милиони за патни трошоци вкупно 7,5 милиони денари годишно.

Т. Велкова

Сподели

bolnica2bolnica3bolnica5

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 69 гости и нема членови


web counterqr code