Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

natprevar metalna06.11.2017 Околу 30 ученици од СОУ „Гошо Викентиев“ учествуваа на општинскиот натпревар во роботика што викендов се одржа во училиштето.

Преку него треба да се изберат најдобрите ученици во лигата за учество во Програмата која што преку истражување проекти и тимска работа учениците треба да се заинтересираат за кариера на научно технолошките науки.

- Фрст лего лигата што сакаме да ја формираме не е само роботски натпревар туку сеопфатна програма која преку истражување на проекти и тимска работа програмирање и конструирање на роботи, децата на возраст од 9 до 16 години треба да се заинтересираат за кариера на научно технолошките науки.

Во светот оваа сезона ќе учествуваат повеќе од 300 илјади ученици, а мисијата која што е составена од лего коцки е иста за сите деца во светот. Децата не работат едни против други туку тие заеднички откриваат и решаваат проблеми од секојдневниот живот поврзани со водата која е научна тема на овогодишниот натпревар. Оваа година ние ќе учествуваме на меѓународниот натпревар во Нови Сад, Република Србија на кој ќе учествуваат 19 тима од Србија и ние. Првите три најдобри тима ќе се пласират за Адрија лигата што ќе се одржи во Словенија а во неа учествуваат Словенија, Хрватска, Србија и Македонија. Следна наша цел е да создадеме лига на ниво на нашата држава со што ќе добиеме директно учество на Адрија лигата на три наши тима, рече Гордан Анастасов , професор во СОУ „Ѓошо Викентиев“.

Инаку, на натпреварот за прв пат од неговото организирање учестува тим од Македонија, а тоа е токму овој тим ученици од СОУ „Гошо Викентиев“, кои бидејќи се уште немаат своја лига, ке учествуваат под лигата на Србија.

Анастасов додаде дека пријатно се изненадени од преголемиот интерес од страна на учениците кои што ја поминаат досегашната обука и од тие ќе треба да се изберат 10 те најдобри кои што ќе ја сочинуваат лигата.

Т. Велкова

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

6°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: NE при 4 kmh
Четврток3°C/14°C
Петок6°C/21°C
Сабота8°C/23°C
Недела9°C/23°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code