Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

konstitutivna sednica vinica08.11.2017  Советот на Општина Виница и официјално ја доби верификацијата на членовите кои влегуваат во неговиот состав за наредниот четиригодишен прериод.

Со одржувањето на конститутивната седница со која, по договорот на двете советнички групи, раководеше досегашната претседателка Благица Андонова, беше потврдено дека новиот Совет ќе работи брзо и ефикасно.
 
За околу еден час беше избран нов претседател, како и членови на комисиите. По предлог на координаторот на советничката група предовдена од СДСМ, во следниот мандат со Советот ќе претседава Тони Велков.
 
За него гласаа осумте советници од неговата политичка опција, додека седумте советници од опозицијата беа воздржани. Со тоа тој ја доби потребната поддршка, по што ја презеде функцијата и се заблагодари на довербата од мнозинството.

- Пред се благодарам, се надевам дека во иднина ќе имаме одлична соработка со сите советници, и од позицијата и од опозицијата, и нормално, ќе донесуваме правилни одлуки во интерес на сите граѓани во општина Виница. Исто така и со градоначалникот очекувам дека ќе имаме одлична соработка, и кај него најдобри одлуки, и заедничко решавање на сите проблеми, рече Тони Велков, претседател на Советот на Општина Виница.

Иако ова му е прв советнички мандат на Велков, тој смета дека тоа не е пречка за нормално функционирање на Советот на Општина Виница.

Честитки за неговиот избор упати и градоначалникот Ивица Димитров, кој неколку часа пред одржувањето на конститувната седница ја презеде функцијата.

- Денеска во 9 часот направивме примопредавање со претходниот градоначалник Емил Дончев, разговаравме за тековните состојби, каква е финансиската конструкција во Општина Виница, видовме дека таа е задолжена општина, така што во наредните 4 години ќе се обидеме овој долг да го намалиме или целосно да го покриеме. Разговаравме и за проекти што се во тек, но како што видовме сега за сега нема некои проекти што ги работела претходната локална власт. Се надеваме дека во наредните 4 години овие работи ќе ги подобриме и зголемиме и ќе се интензивира работењето на нашата Општина, рече Ивица Димитров, градоначалник на Општина Виница.

Димитров рече дека се уште нема сознанија колкав е вкупниот долг на буџетската сметка на Општината, но дека веќе дал задача на стручните служби да ја утврдат сумата и најави оти во наредните денови ќе ја информира јавноста за тоа.

Во рамки на коститутивната седница на Советот на Општина беа избрани и членовите на дел од комисииите што работат во негов состав, а се утврдија и советниците кои како претставници од Локалната самоуправа ќе присуствуваат на склучувањето бракови.

Т. Ајтовски

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code