Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

sednica sovet vinica114.11.2017  За деветте месеци од оваа година приходите во целиот Буџет на Општина Виница се остварени во износ од 174 милиони и 714 илјади денари, што е 63 отсто од вкупно планираните.

Кај основниот буџет пак, состојбата е полоша, односно собрани се 56 милиони и 536 илјади денари што е само 49 отсто од планираното.

Овие податоци беа презентирани на втората редовна седница на Советот на Општина Виница, на која, меѓу другото, се разгледуваше извештајот за извршувањето на Буџетот во третиот квартал од 2017 година.

Неповолната финансиска состојба ја дополни и извештајот за достасаните и неплатени обврски според кој Општината должи над 43 милиони денари, од кои околу 4 милиони отпаѓаат на училиштата и другите буџетски корисници, а остатокот од над 38 милиони денари се неподмирени обврски на Локалната самоуправа. На овој долг треба да се додадат и обврските за исплата на паушали на советниците од март до септември, како и враќањето на позајмицата кон Министерството за финансиии од 6 милиони денари.

- Значи, ако ние сакаме да прикажеме дека Општина е должна само 43 милиони денари, се лажеме, значи и позајмицата е долг. Плус паушалите на старите советници од 1 милион и 200 илјади денари, и тоа е долг на Општината, меѓутоа бидејќи во Секторот за финансии ги разграничуваат долговите, расцепкани на повеќе места и сега ако сите тие ги собереме ќе испадне од 100 милиони денари долг на Општината. Сега можеби ќе излезат, градоначалникот до Нова Година можеби ќе добие и други долгови по извршни решенија, да почекаме, да видиме до колку ќе се зголемува лимитот на долгот. Ние не можеме да кажеме дека е 43 милиони, затоа што е повеќе долгот, рече Соња Ѓоргиева, член на Советот на Општина Виница.

- Соња, го собираш долгот дека е 100 милиони денари. Кога веќе го собираш мораш да кажеш дека овој долг е до 2025 година. Значи, долгот од 100 милиони ни е до 2025 -2016, рече Дарко Јангелов, член на Советот на Општина Виница.

Поради обврските што чекаат подмирување и помалите приходи од планираните, на седницата се најде точката за ребаланс на Буџетот за 2017 година, со што основниот буџет се намалува за 12,5 милиони, од што пак половината се нереализирани приходи од продажба на државно градежно земјиште. Советниците од опозицициската коалиција на ВМРО-ДПМНЕ рекоа дека нема да гласаат за ребалансот бидејќи со тоа се кратат пари за завршување на некои инфраструктурни проекти. Од советничката група на СДСМ рекоа дека недостасуваат пари за тие проекти да се реализираат затоа што биле нереално планирани.

- Колку пари, толку музика, колку се собрани пари, да го погледнеме основниот буџет, 100 илјади евра имаме само за капитални расходи. Тоа е она што ние цело време го зборевме при креирањето на Буџетот. Проекцијата е нереална, превисока, дајте намалете ја, колку пати ние тоа го зборевме во претходниот Совет, рече Митко Илиевски, член на Советот на Општина Виница.

На крајот од дискусијата, ребалансот доби поддршка од мнозинството во Советот. Потоа се разгледаа и останатите точки од дневниот ред што главно се однесуваа на именување нови членови во управните одбори на Градинката, Домот на културата, Музејот, Здравствениот дом и во СОУ “Ванчо Прке“.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 68 гости и нема членови


web counterqr code