Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

carev vrv16.11.2017  В недела, кочанските планинари, членови на ПСД “Осогово“ го организираат традиционалниот планинарски марш низ Осоговските Планини.

Почетокот на патеката е од манастирот Еленец, кај селото Цера, а потоа ќе се пешачи до Царев Врв каде ќе има кратко задржување и враќање на почетната точка, за што е предвиден заеднички ручек и дружење.

Тргнувањето кон Цера е со сопствен превоз, а поаѓањето е во 6 часот наутро од паркот во Кочани. Веднаш по пристигнувањето на почетната кота од 1.120 метри се тргнува кон Царев Врв на 2.085 метри надморска височина.

Вкупната должина на патеката во еден правец е 11 км и вообичаено се поминува за околу 5 часа во двата правци. Таа главно се протега по планинското било над шумската граница при што поминува низ подрачје исклучително богато со печурки, шумски плодови и лековити растенија.

На самиот врв предвиден е краток одмор и запознавање со околината, од каде се отвора видик кон планините Рила и Пирин во Бугарија, врвот Руен и сите повисоки врвови во Република Македонија.

Заради подобра организација, потребно е заинтересираните за маршот да го пријават своето учество кај претседателот на ПСД “ОСогово“ , Тошо Антов.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 73 гости и нема членови


web counterqr code