Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

soobrakajka zdruzenie22.11.2017  Не помагаат ниту апелите, ниту санкциите кон возачите кои не ги почитуваат сообраќајните прописи и возат со далеку поголема брзина од определената со закон.

Потврда за тоа е сообраќајната несреќа што се случи во вторникот попладнето во близина на Здружението на возачите во Кочани, при што три малолетни девојчиња се здобиле со потешки и полесни повреди.

Според официјалното известување од полицијата, во периодот околу 17 часот на улицата „Теодосија Паунов“ се случила сообраќајна незгода во која 24-годишниот М.С. од Оризари, управувајќи патничко возило „форд фокус“ со кочански регистерски таблички, излетал од коловозот и удрил во тројца пешаци кои се наоѓале на тротоарот.

Две од девојчињата, кои се на возраст од 16 години, се здобиле со телесни повреди и по укажаната лекарска помош во болницата во Кочани, се пуштени на домашно лекување. Посериозно настрадало третото девојче на 17-годишна возраст кое од ударот од возилото се здобило со скршеница на ногата, па веднаш е префрлено во Ургентниот центар во Скопје.

На местото на настанот и изутрината видливи беа трагите од несреќата, при што забележливо беше дека возилото удрило во оградниот ѕид, а потоа и во девојчињата кои во тој момент се наоѓале овде. На тротоарот има и остатоци од клупа што се наоѓала во близина, а која е целосно уништена.

Увидот што го напрви екипа од Полициската станица - Кочани треба да ги разјасни околностите во кои се сучила сообраќајната несреќа, но епилогот од неа треба да биде ново предупредување за сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат законските одредби.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 68 гости и нема членови


web counterqr code