Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ucenici prevoz27.11.2017  Општина Кочани не може сама да го враќа огромниот долг од над 43 милиони денари, односно над 700 илјади евра за бесплатниот превоз на учениците.

Без оглед што задолженоста се натрупувала во последните пет години, токму на крајот од 2017-та се јавуваат сериозни проблеми со блокирање на училишните сметки и тешкотии во нормалното функционирање на образовните установи.

Промената на власта на локално ниво во државата, па и во Кочани, како да беше пресвртен момент во кој доверителите бараат нивните побарувања да бидат подмирени, со што буџетската сметка на Општината, како основач на училиштата, е под силен притисок и закана од блокада. Градоначалникот Илијев очекува прболемот да се решава со поддршка од државата, затоа што и таа има обврска да преземе дел од финансискиот товар.

- Општината нема да може да најде можности за овие средства сама да ги обезбеди, и овде несебично ја очекувам поддршката од централната власт. Очекувам во наредните денови повик од Министерството за образование и наука, да поразговараме и да побараме сите заедно некакво решение кое ќе ги намали натамошните проблеми, рече Николчо Илијев, градоначалник на Општина Кочани.

Додека се чека разбирање и помош од ресорното министерство, Илијев веќе презел конкретни чекори за да се избегне блокирање на општинската сметка поради високите обврски кон фирмата која го обезбедува превозот на учениците.

- Имав разговори со давателот на услугата, наидов на одредено разбирање, но очигледно и на него времето му тече. Јас не знам зошто е чекано толку време да не се решава тој проблем и со моето доаѓање проблемот стана прилично голем, училиштата веќе се блокираат. Ние правиме напори, што е во наша моќ да покажеме добра волја, дел од проблемите да ги разрешуваме со некои сукцесивни плаќања, се со цел да го одоброволиме и тој да наиде на разбирање, се до конечното решавање на проблемот, додава Илијев.

Висината на сумата во блок дотациите што државата ги исплаќаше во измнатите години за покривање на трошоците на училиштата беа несразмерни во однос на наметнатите обврски на општините да го организираат бесплатниот превоз на учениците. Тоа најсериозно се одрази кај поголемите општини во кои настава посетуваат и ученици од соседните градови и населени места, а еден негативните примери е и општина Кочани, каде долговите за превозот се во висина од близу 12 отсто од вкупниот општински буџет.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 42 гости и нема членови


web counterqr code