Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kafe so begalcite27.11.2017  Проектот на УСАИД за заштита на правата на мигрантите и бегалците во Кочани организираше настан со сомболичен назив „Кафе со бегалците и мигрантите” што се одржа викендов.

На средбата беше прикажан видео материјал во кој неколку баратели на азил во Република Македонија ги споделуваат сопствените искуствa. Потоа беше оставен простор за дискусија меѓу присутните, при што тие ги изнесоа своите ставови, мислења или стравови за бегалците, мигрантите и бегалската криза.

Носител на проектот е Македонско здружение на млади правници во соработка со Здружението на граѓани за акција против насилство и трговија со луѓе “Отворена порта“.

- Целта на овој настан е да се покрене свесноста за бегалците, како и за сите ризици, трауми и стрес низ кој што поминуваат тие, поминувајќи од нивните матични држави, како и да се покрене свеста на луѓето за проблемите, конкретно за трговијата со луѓе и криумчарењата што се актуелни во контекст на бегалската криза, рече Александар Митановски од Здружението “Отворена порта“

Поради чувствителноста на темата за која се разговара, различни се и реакциите и мислењата во врска со мигрантите и воопшто со бегалската криза.

- Значи, имаме различни реакции, и позитивни и негативни. Претежно се позитивни реакции, луѓето се свесни и тоа на некој начин доста ме радува и сметам дека Македонија добро се справува со бегалската криза од хуманитарен аспект и максимално се трудат луѓето да помогнат колку што можат., додава Митановски.

Средбата “Кафе со бегалците“ се организира низ повеќе градови во Македонија, а целата активност е дел од Проектот на УСАИД за заштита на правата на мигрантите и бегалците.

На средбата во Кочани имаше и неколкумина бегалци од Сирија, кои извесен период престојуваат во нашата земја и освен што почнале да го учат јазикот, ги прифатиле и македонските песни.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 46 гости и нема членови


web counterqr code