Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

soobrakaj vozila28.11.2017  Локалната самоуправа на Кочани ги започна најавените договорни средби со стручни лица од областа на сообраќајот за да се изнајде долгорочно решение за хаосoт што во моментот владее на улиците во градот.

По неодамнешната средба на градоначалникот Илијев со министерот за внатрешни работи Спасовски беше ветена стручна помош од Министерството, па на денешниот работен состанок во Општината, покрај вработените во општинската администрација, дојдоа службени лица од Полициската станица– Кочани и од СВР- Штип.

Притоа беа предложени повеќе можни решенија за конкретни проблеми и точки во сообраќајната мрежа во централното градско подрачје, а донесен е заклучок сите тие да се соберат и разгледаат, по што треба да се изготви соодветно идејно решение.

Присутните на состанокот беа и на лице место за да видат како предложените решенија би функционирале на критичните точки каде се создава најголема гужва.

- Решението на проблемот за сега не е наједноставно и најлесно, меѓутоа не е безнадежно. Се работи и се размислува, па во следните неколку денови, најпрвин ќе го чекаме сублимирањето на сите идеи и предлог-решенија, а после тоа ќе се избере и куќа која ќе направи конечна анализа за решавање на проблемот. Веројатно трајно решение е решавањето на проблемот со паркинзите. Општ заклучок е дека најголем проблем не се улиците, туку паркирањето на улиците. Затоа, нашата определба е изнаоѓање трајно решение за проблемот со паркирањето на возилата во централното градско одрачје, рече Николчо Илијев, градоначалник на Општина Кочани.

Едно од можните решенија е изградбата на катна гаража во центарот на градот, со што би се обезбедиле поголем број места за паркирање на возилата. Сепак, тоа е проект што не може да се реализира за краток временски период, па во меѓувреме мора да се бараат и други решенија

Градоначалниокот Илијев повтори дека не би требало да се носи избрзано решение со краткотраен ефект.

- Јас не би сакал да шпекулирам сега со некакво решение, бидејќи секое ад-хок решение прави некој друг дополнителен проблем. Сепак, би сакал да се направи подетална анализа која, макар и на пократок рок, ќе даде навистина очекувани резултати. Ако донесеме какво било решние што само ќе го пренасочи проблемот на друга точка, тоа нема да биде решение. Затоа ќе ни дозволите да почекаме, стручните луѓе да ги дадат своите мислења, а потоа ние да донесеме конечна одлука по направената студија, додаде Илијев.

Претходно Илијев нагласи дека работните состаноци, слични на денешниот со претставниците од сообраќајните служби во полицијата, претставува отворање на поширока дебата за да се најде вистинското решение за сообраќајниот хаос.

Се очекува студијата што ќе биде изработена да се најде на разгледување и во Советот на Општината.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code