Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zdruzenie jbt201729.11.2017  И годинава за 29 ноември беше празнично и славенички за членовите на здружението “Јоспи Броз Тито“ од Кочани.

Со истакнување на грбот и знамињата и интонирање на химната на поранешната СФРЈ, ја одбележаа 74-та годишнина од одржувањето на историското второ заседание на АВНОЈ и формирањето на титова Југославија. Рекоа дека споменот на времињата кога се живеело подобро од денес е доволен мотив за заедничка прослава на која дојдоа и повеќемина поддржувачи.

Според нив и постоењето на македонската независна држава денес е директно поврзано со формирањето на поранешната федерација.

- Како најголем празник во Југославија беше 29 ноември, Денот на Републиката., бидејќи на тој ден на второто заседание на АВНОЈ во Јајце се донесени најважните историски одлуки кои што се темелите на идната држава Југославија, во која што и ние како Македонија, иако немаше наши делегати ниту на првото ниту на воторот заседание на АВНОЈ тоа не му пречеше на Тито и Македонија да ја прогласи како рамноправна република, заедно со останатите републики во Југославија, рече Трајче Трендов, претседател на Здружението “Јосип Броз Тито“ - Кочани.

Трендов се пофали дека постоењето на Здружението и активностите што ги спроведува веќе се препознатливи и позитивно прифатени во јавноста, за што потврда е и зачленувањето на нови членови.

- Има и помали, помлади, затоа што сакаме ова да продолжи, затоа што тоа се убави и светли моменти од нашата историја. И оваа наша Македонија е производ на титова Југославија, затоа што тогаш за првпат е добиена и државноста, и народот и националноста е признаена. Ако не беше Тито и ако не беше Југославија од каде Македонија ќе ја имаше сега и таква, додаде Трендов.

Традиционално, со дефиле од возила накитени со македонски и југословенски знамиња, со фотографии и други обележја на поранешната држава, членовите на Здружението поминаа по улиците во Кочани. Прославата ја завршија со скромен коктел во седиштето на Здружението кај Градскиот пазар.

T. Aјтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 103 гости и нема членови


web counterqr code