Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vinica air129.11.2017  Во 2018 година треба да започне изградбата на вкупно 467 социјални станови во Скопје и уште четири помали градови во државата, што во изминатите години не беа опфатени со програмите за социјална заштита.

Според програмата на Министерството за транспорт и врски и Виница е вклучена во планот според кој ќе се гради т.н. социјална зграда со вкупно 39 стана наменети за семејства што живеат во услови од социјален ризик.

Становите ќе бидат со површина од 35 до 45 метри квадратни, со што до некаде ќе се реши станбеното прашање на најранливите категории граѓани. Покрај Виница, социјални згради ќе добијат и Свети Николе и Пехчево со по 34 стана, Пробиштип со 48 стана, а останатите ќе се градат во Скопје.

Се работи за мали станови што ќе може да се користат по цена од 15 денари за метар квадратен, а според АД за стопанисување со станбен и деловен простор, во тек е усогласување на активностите со министерствата за транспорт и врски и за труд и социјална политика, за да се утврдат критериумите според кои ќе се прави распределбата на становите. Исто така, се бара најсоодветно решение како на поедноставен начин да се регулира плаќањето на надоместокот.

Инаку, веќе е завршена новата зграда со 43 социјални станови во Кочани и до крајот на оваа или на почетокот на идната година ќе биде објавен повик за нивна распределба.

Изгардабата на новите социјални згради, меѓу кои и онаа во Виница, е дел од проектот со кој до 2020 година Министерството за транспорт и врски треба да изгради вкупно 33 згради со 1.741 стан за социјално ранливи категори. Досега се изградени околу поливината од планираните објекти, за што се користат средста од Банката за развој при Советот на Европа, со вкупен буџет од 50.700.000 евра, од кои 50 проценти се обезбедени од Буџетот на Република Македонија.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code