Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ratkova-skala129.11.2017  Членовите на ПСД “Осогово“ за в недела најавуваат активности во реонот на Осоговијата, при што ќе се реализира марш од манастирот во селото Пантелеј до месноста Раткова Скала.

Се работи за патека во должина од 21 километар во двата правци, при што на маршот можат да се приклучат сите љубители на пешачењето во природа, без разлика дали се члленови на Клубот или со планинарење се занимаваат рекреативно.

Притоа се планира по враќањето во кругот на манстирот во Пантелеј за сите учесници да се организира заеднички ручек, со планинарско гравче, баница и топол чај, а ќе има и дружење и забава. Тргнувањрто кон селото панетелеј е планирано за в недела во 6 часот од паркот во Кочани, а тргнувањето кон Раткова Скала од Пантелеј пак, ќе биде во 7 часот.

Истовремено, од ПСД “Осогово“ предупредуваат дека во последно време е забележамо масовно излегување на ловците на падините на Осоговијата при што ловат диви свињи и друг дивеч.

Неконтролираното користење на ловџиските пушки ја загрозува безбедноста на планинарите и на останатите рекреатвци кои се движат во планината, па членовите на Друштвото ги повикуваат ловците да се воздржуваат од ловење на теренот околу Раткова Скала и патеката до селото Пантелеј, за да се избегнат несакани последици.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

6°C

Кочани

Умерено облачно
Влажност на воздухот: 57%
Ветер: NW при 2 kmh
Недела1°C/8°C
Понеделник1°C/8°C
Вторник5°C/11°C
Среда3°C/14°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 184 гости и нема членови


web counterqr code