Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vmro napustanje sednica15.12.2017  Советот на Општина Кочани не беше во комплетен состав за да ја доврши работата на четвртата редовна седница, откако петнаесетина минути по нејзиното започнување советничката група на коалицијата што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ ја напушти салата.

Уште при утврдувањето на дневниот ред, од страна на опозицијата беше побарано дел од точките да бидат повлечени.

- Советот на Општина Кочани, не смее во никој случај да расправа и да одлучува по точките во предложениот дневен ред што се однесуваат на разрешување и именување членови на училишни и управни одбори за лица кои веќе имаат легитимен мандат и учествуваат активно во одборите во кои се членови.

Ваквиот обид за, јас не велам избор, туку своеволно инсталирање на огромен број членови на управните и училишните одбори ќе биде извршено во спротивност со Уставот, во спротивност со Законот за локална самоуправа, како и во спротивност со Деловникот за работа со управните и училишните одбори и во спротивност со Статутот на Општина Кочани, рече Лазо Митев, член на Советот на Општина Кочани.

Според Митев, на досегашните членови на управните одбори не им истекол мандатот, не дале оставка, ниту имале неоправдано отсуство повеќе од три седници на одборите, поради што Советот не може на нивно место да назначува нови членови.

Од советничката група на коалицијата на СДСМ пак, беше побарано сите точки да се разгледуваат, бидејќи со тоа воопшто немало прекршување на законските прописи.

- Не станува збор за партизација бидејќи ова не е чин на вработување и чин на отпуштање од работа, туку ова е само чин на промена на управните одбори во институциите во кои, за жал, во изминатиот период имаме расипничко и неодговорно раководење, за што некој треба да сноси одговорност. Од тој аспект, барам точките да останат на дневен ред, рече Ѓорѓи Алексов, член на Советот на Општина Кочани.

- Значи, јас и ти не сме правници, меѓутоа промената на училишните одбори и на управните одбори дефинтивно е политичка одлука. Вие тука изнесовте невистини, ако имате докази, имате органи каде можете да се прозинесете и да поднесете иницијатива за проверка на сите овие работи, дали некој работел според законот или не, рече Лазо Митев, член на Советот на Општина Кочани.

Барањето на советникот Митев за измена на дневниот ред на седницата со повлекување на точките за промена на членовите на училишните и управните одбори не доби доволен број гласови од советниците. Таквиот чин тој го оцени како скандалозен и како обид да се избркаат врсаботените во последните десетина години.

- Како координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ заедно со коалиционите партнери демонстративно ќе ја напуштиме четвртата седница и со тоа ќе дадеме поддршка на сите случувања во нашата држава, притворените пратеници, уметници, актери и сите граѓани патриоти кои сакајќи да го одбранат националниот интерес, интересот на нашата татковина Република Македонија, завршија во притвор. Бараме итно стопирање на овој политички прогон што е доказ и на денешната седница и ослободување на сите политички и граѓански притвори на сите наши невини граѓани во Македонија, рече Лазо Митев, член на Советот на Општина Кочани.

Откако советничката групша на опозицијата ја напушти седницата, мнозинството во Советот ја продолжи работата по усвоениот дневен ред.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 100 гости и нема членови


web counterqr code