Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ratko sovet125.12.2017  Истражната постапка што полициските инспектори ја водеа во Локалната самоуправа на Кочани за начинот на субвенционирање на градскиот превоз на патници заврши со кривична пријава за поранешниот градоначалник Ратко Димитровски.

Тој е осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување, односно дека склучил штетен договор за субвенционирање на градскиот превоз.

Според известувањето од МВР, Димитровски од декември 2013 до април 2014 година, без претходно донесена одлука од Советот на Општина Кочани за субвенционирање на градскиот превоз, склучил договор за вршење на услугата за пробен период со “Авто атом“ ДОО Кочани.

Договорот предвидувал Општината да субвенцира половина од износот за секој продаден билет на превозникот и со тоа на транспортното претпријатие му овозможил противправна корист, а Буџетот на Локалната самоуправа на Кочани бил оштетен за 3 милиони денари.

Инаку, поранешниот прв човек на Општина Кочани уште во средината на 2013 година најавуваше дека во Кочани ќе започне да функционира јавен градски превоз, а за што, според него, биле преземени соодветни подготовки, што беа потврдени и на почетокот на декември истата година кога стартуваше линијата.

- Ние направиме напори, заедно со превозникот “Авто атом“, со Полициската станица и службите од Општината, за подготовки на сите места, да се растовари сообраќајот, да се постават автобуските постојки, да се финализира возниот ред. И покрај некои поединечни негодувања од граѓаните за поставување на автобуските постојки, сепак тоа е завршено, рече во декември 2013 година Ратко Димитровски, поранешен градоначалник на Општина Кочани.

Четири години по реализирањето на проектот за јавен превоз, Полицијата поведе истрага за начинот на кој се спроведува услугата. Потврда за контролите во општинските финансиски книги имаше и на последната седница на Советот, кога од администрацијата рекоа дека извесен период истражителите работат на случајот.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 73 гости и нема членови


web counterqr code