Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kruzen tek126.12.2017  Наскоро кружниот тек кај Полициската станица во Кочани ќе биде вратен во комплетна функција, односно возилата ќе можат да се движат двонасочно по улицата “Кеј на Револуцијата“.

Иако за ова се уште нема официјална потврда од Локалната самоуправа, сепак веќе била донесена одлука на овој начин да се растовари сегашниот сообраќаен метеж во централното градско подрачје.

Таквото решение за сега е привремено, за да може да се обезбеди побрз проток на возилата и да се намали чекањето на крстосниците. Локлната власт останува на определбата да се изработи елаборат со кој ќе се бара подолгорочно уредување на режимот на сообраќајот, како и користењето на јавните паркинг места.

 

За да се избегнат застоите во движењето на возилата по улицата “Кеј на Револуцијата“, по отворањето на кружниот тек се планира да се забрани паркирањето од двете страни на коловозот, освен на веќе обележаните паркиралишта кај Центарот за култура и кај Централниот регистер.

Според донесената одлука, ваквата измена треба да се направи во најкраток можен рок, најверојатно околу Нова Година, но сепак неопходно е претходно да се постави соодветна сообраќајна сигнализација за да нема забуни кај возачите.

Измената на режимот на сообраќајот на централние улици во Кочани беше воведена во почетокот на февруари годинава, а мислењата во јавноста за нејзината исправност тоа останаа поделени. Најголемите забелешки беа дека не се постигнал очекуваниот ефект за растоварување на метежот, туку дека возилата чекаат подолго пред да се вклучат или да го продолжат правецот на движење на крстосниците.

Граѓаните се шегуваа оти единствено во Кочани наместо кружен функционира полукружен тек, со што во прашање беше доведена оправданоста од неговата изградба.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 53 гости и нема членови


web counterqr code