Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

itna pomos vozila02.01.2018  Со вообичаениот огномет, пукање петарди и музика од сите страни беше означен преминот од старата во Новата 2018 година.

Веселата атмосфера, без поголема еуфорија, што можеше да се почувствува во угостителските обкјекти каде имаше организиран дочек, но и во домовите на граѓаните, Кочани и во соседните општини помина без поголеми инциденти и релативно мирно.

Сепак, за да не биде се како што треба, се погрижиле две лица од Виница кои во расчистувањњето на меѓусебната расправија употребиле и прирачни предмети.

Според инфорамцијата од Секторот за внатрешни работи, во кафе бар во Виница, по претходна расправија, 24-годишниот Н. В. со пивско стаклено шише го удрил во пределот на главата 20-годишниот Д. М. од што тој се здобил со исекотина. Веднаш по настанот му била укажана лекарска помош во Итна медицинска помош - Виница, а поради сериозноста на повредата најпрвин тој бил пренесен во Општата болница – Кочани, од каде е препратен во Ургентен центар - Скопје.

Освен овој посериозен инцидент, се случил уште еден непосредно пред дочекот на Новата година. Од Полицијата потврдија дека пет минути по полноќ кај нив пристигнала пријава од Итната помош во Кочани дека бил донесен повреден постар малолетник. Според извештајот, на 31 декември во 23,45 часот, 17-годишниот М.Т. од Зрновци, пукајќи од гасен пиштол во една од собите во неговиот дом, самиот си нанел телесна повреда во пределот на левата подлактица. Веднаш по настанот тој бил пренесен во Здравствениот дом - Кочани од каде по укажаната лекарска помош бил пуштен на домашно лекување.

Во текот на празничните денови Територијалната противпожарна единица од Кочани немала многу работа. Дежурните пожарникари морале да интервенираат само еднаш, при што гаснеле запален контејнер во централното градско подрачје. Огнот бил брзо локализиран со што е избегната можност од негово проширување.

За време на новогодишното празнување се случиле и неколку поситни сообраќајни незгоди на улиците во градот, кај кои е регистрирана само мала материјална штета на возилата. Причините што ги предизвикале се управувањето на возилата со неприлагодена брзина и консумирањето алкохол, поради што од Секторот за внатрешни работи ги предупредуваат возачите и во претстојните празнични денови да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 97 гости и нема членови


web counterqr code