Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

deni mitrov vodostopanstvo03.01.2018  Нови кадровски промени на почетокот на оваа година се направени и во раководството на водостопанската подружница “Брегалница“ во Кочани.

На местото на досегашниот вршител на должноста, на директорската позиција е назначен Дени Митров, за што веќе е потпишано решението од централата на Водостопанство во Скопје.

Митров има високошкослко образование и самиот вели дека има доволно познавање за состојбите со земјоделството во регионот, поради што го прифатил предизвикот да ја раководи водостопанската подружница.

- Официјално од вчера јас ја презедов функцијата со примопредавање од в.д. директорот Добре Нисев, така што иако е ран дел од сезоната, веднаш се зафативме со активности за чистење на одводните канали и на каналите за наводнување. Сакаме да го искористиме убавото време максимално, така што со наши две машини, од кои едната денеска ја пуштивме во функција, а другата ќе ја стартуваме во најбрз можен рок, така што ќе ги завршиме активностите и ќе ги тераме во целост, рече Дени Митров, директор на водостопанската подружница “Брегалница“.

Наскоро во водостопанската подружница ќе започне подготвката на деталниот план за наводнување, при што предвид ќе бидат земени барањата на земјоделците, но и расположливите количини вода во хидросистемот. Состојбата во браната Калиманци е на солидно ниво, оценува Митров, иако во изминатите месеци немаше големи врнежи од дожд и снег.

- Во моментот состојбата е задоволителна, имаме околу 47 милиони метри кубни вода, така што се надеам дека временските услови ќе бидат на наша страна и на страна на земјоделците и дека усчовите ќе бидат подобренои. Планот за наводнување, што се уште не е детален, се уште е рано за изготвување на детален план, а во подоцнежните активности ќе изготвиме детален план и мислам декла ќе ги прошириме површините за наводнување за оваа сезона, површините со ориз, додава Митров.

Освен во кочанскиот регион, Митров најави дека ќе се работи и на одржување и чистење на каналската мрежа за водокорисниците во другите потсистеми.

Деновиве ќе се одржи работен состанок во централата на Водостопанство во Скопје, при што ќе бидат истакнати потребните техничко-материјални услови за да се реализира новиот план за наводнување.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 114 гости и нема членови


web counterqr code