Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

agencija-mladi-sport04.01.2018  Спортските екипи од Кочани и Виница ќе добијат вкупно по над 5 илјади евра од Агенцијата за млади и спорт. Тие побарале средства како помош од државата за нивните спортисти кои се натпреваруваат во младинските категории на возраст од 14 до 20 години.

Еден од условите за да се пријават на конкурсот на Агенцијата беше екипите да имаат остварени добри резултати во системот на државните лига натпревари.

Највисока сума за своите активности во Кочани ќе добие КГС “Партизан“ за кој од сметката на Агенцијата ќе бидат префрлени 110 илјади денари, а КК “Баскет Дино“ ќе добие 10 илајди денари помалку.

На конкурсот се пријавил и ЖФК “Кочани“ на кој од вкупната сума за женски фудбалски екипи ќе му припаднат 10 отсто, односно 70 илјади денари. Освен овие тимови, поддршка од државата во висина од по 43 илјади денари ќе добијат и училишната спортска екипа “Тркало“ од ОУ “Раде Кратовче“ и оние од средните училишта “Љупчо Сантов“ и “Гошо Викентиев“. Со тоа вкупната сума што ќе им биде исплатена на екипите од нашата општина изнесува 409 илјади денари.

И за екипите од општина Виница е обезбедена слична финансиска поддршка, односно сума од 321 илјада денари. Најмногу од нив, 135 илјади ќе му припаднат на ППК “Вин спин“, а ракометниот клуб “Торо спорт“ ќе добие 100 илјади денари. За училишните спортски екипи во “Славчо Стојменски“ и “Гоце Делчев“ се обезбедени по 43 илјади деанри.

Новата мерка од Агенцијата за млади и спорт е воведена за да се зголеми мотивацијата кај младите спортисти, но и за да им помогне на спортските федерации средствата да ги насочат кон сениорските тимови. Со проектот се опфатени 240 клубови кои имаат членови на возраст до 20 години, а вкупната сума што ќе се распредели е 22,5 милиони денари.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 75 гости и нема членови


web counterqr code