X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Zimuvalci Krizhevci Ponikva12.01.2018  Осуммина ученици од Основното училиште „Владимир Назор“ од Крижевци, Република Хрватска, веќе пристигнаа на зимување во рекретивниот центар Пониква на Осогово.

Во придружба на нивната наставничката по физичка и здравствена култура, Ксенија Крањчец Шамец, тие ќе уживаат на снегот и убавините на нашата планина, што е дел од нивниот училиштен распуст.

Гостите од Крижевци се сместени во Детското одморалиште на Министерството за внатрешни работи каде што во моментот зимуваат и други ученици и веќе уживаат во снежните убавини на Пониква. Нивното зимување го обезбедува нашата Општина врз основа на соработката со општината Крижевци од Република Хрватска што е воспоставена во делот на образованието.

Како и во изминатите неколку години локалните сампоуправи го организираат зимувањето и летувањето за учениците кои се првенци на генерациите од двете општини.

Нашите ученици во летниот период вообичанео летуваат во детското одмаралиште на островот Паг, во Република .Хрватска на сметка на градот Крижевци. Една од целите на соработката е размената на знаења и запознавање со традициите и културите помеѓу учениците, но и промоција на спортско-рекреативниот центар Пониква и зголемување на бројот на посетителите од соседните држави.

Т. Ајтовски

 

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

3°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 87%
Ветер: North при 0 kmh
Недела1°C/6°C
Понеделник2°C/6°C
Вторник-3°C/5°C
Среда-3°C/4°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 100 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click