Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

hotel centar12.01.2018  Вистинска депонија ги задушува граѓаните на Кочани кои секојдневно минуваат на едно од најпрометните места во градот, а тоа е дворната површина на поранешниот хотел „Турист“ кој работел некогаш во 70-те години и бил значаен центар на разни игранки, забави и свечености.

Сега е претворено во депонија и место каде што несовесни граѓани вршат нужда па поради тоа се чувствува голема смрдеа кога се поминува оттаму.

Инаку, местото не е јавна површина туку во приватна сопственост, па затоа одговорни за хигиената на просторот се самите сопственици, а не КЈП „Водовод“.

Постарите жители се потстетуваат на времето кога работел хотелот и како тука го поминувале времето, но и ги повикуваат сопствениците на местото да си го исчистат бидејќи претставува вистинска зараза.

- Ова е катастрофа, тука вршат нужда, вистинска зараза е. Се сеќавам, едно време доаѓавме на игранки и веселби, имаше мала сала, голема сала, добар објект е, јас мислам дека Ратко го беше земал... Одете видете каква е ситуацијата, треба да се разбива тој криминал, ова е опасна работа... Се гледа дека е права депонија. Значи, немаме култура ние овде, граѓаните. И треба да се поведе малку сметка, да се исчисти и да се забрани да се влегува таму. Треба да има барем еден контејнер. Тој, на кој што е во приватна сопственост треба да си одговара за овоа, контејнер да си набави, да си има постојано, овој објект не е туку-така направен, тој беше симбол на Кочани, реагираат граѓаните.

Канал 8 досега во прилози во информативната емисија Вести неколку пати апелираше и повикуваше за чистење на депонијата, но прашањето е зошто молчат и не преземаат никакви конкретни активности одговорните служби, односно комуналните и санитарните инспектори. Граѓаните прашуваат треба ли да се случи опасна зараза, па дури тогаш да се реагира?

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 77 гости и нема членови


web counterqr code