Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

bebe vinica201815.01.2018  Филип Илиев од селото Пеклани е првото новороденче, машка среќа за општина Виница, инаку родено на Клиниката во Штип. Со божји благослов Филип на свет дојде вечерта спроти Бадник во 00,55 часот, со тежина од 2,5 килограми и должина 46 сантиметри.

Родителите Влатко и Нина ја примија општинската награда која им ја врачи градоначалникот Ивица Димитров.

Минатата година за Виница беше женска и наталитетот, според бројките од Службата за вакцинации, се заокружи со околу 150 новороденчиња.

Од храмот “Св. Архангел Михаил“ велат дека 2017 година завршила со поголем број крштевки, а помалку венчавки во однос на 2016 година. Тука минатата година со света вода биле покрстени 119 новороденчиња од кои 58 како првородени, 48 како второ и 11 како третородени. Во 2016 година биле крстени 109 деца.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 67 гости и нема членови


web counterqr code