Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ale dar metodi17.01.2018  Преполна сала, весели луѓе и многу донирани средства. Вака помина хуманитарна забава за помош на Методи Митев што се одржа во хотел ресторанот „Але-Дар“.

Од влезниците, од хуманите граѓани и од донираниот промет од страна на сопствениците на „Але Дар“ Методи Митев за операцијата во Кина собра уште околу 2.000 евра, за што јавно се заблагодари на сите што беа вклучени во организацијата.

- Сакам да упатам голема благодарност до сите граѓани за дадената поддршка на хуманитарната забава во „Але-Дар“. Од хуманитарната забава собрани се вкупно 123.500 денари и истите се пуштени на сметката.

Благодарност до естрадните уметници, до сите кои ми помогнаа во организацијата до ресторанот „Але-Дар“ чии што сопственици од прометот ми донира 65.000 денари, а од влезниците се собрани 54.000 денари и 5.000 денари имаше во поставените кутии. Сега ми остануваат уште некои ситни пари до крајната цел од 34.000 евра за операцијата , така што уште еднаш им благодарам на сите што несебично ми помогнаа овие две години со собирање на парите, рече Методи Митев.

 

Присутните гости ги забавуваа естрадните уметници од македонската музичка сцена, Сузана Гавазова, Влатко Миладиновски, Влатко Лозановски, Ване Грозданов, Ибуш Ибраимовски и Ристе Ристевски како и Бумбари Бенд кои што цела вечер свиреа за помош на Митев.

-Кога ми се јавија организаторите за да помогнам со моето присуство за Методи Митев веднаш прифатив. Ја сакам хуманоста и сакам да помагам, рекоа естрадните уметници на забавата.

Организаторите освен до естрадните уметници кои што пееја за помош на Митев, упатија и голема благодарност до спонзорите кои што несебично прифатија да помогнат, печатницата Мастер Принт, ресторанот „Але-Дар“ и медиумите Радио Лакоста, Канал 5 и Канал 8 телевизија.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 114 гости и нема членови


web counterqr code