Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vodici sveta gora19.01.2018  За прв пат на Водици, а голема среќа и радост за кочанци и за Македонија е што кочанецот Ефтимиј Атанасовски го фати крстот на Света Гора.

Тој таму е со членови од ЗГ „Восресение“ од Кочани на поклонение во манастирот Дохијар и прв пат учествува во чинот на потопување на Светиот крст во водите на Егејското море. Oсвен со членови на ЗГ „Восресение“ од Кочани, Атанасовски деновиве таму е и со други поклоници од Струмица.

Токму од манастирот Дохијар од Света Гора во Струмица беше и донесена чудотворната икона на Пресвета Богородица Брзопослушница.

Инаку, неколкумина од членовите на ЗГ „Воскресение“ од Кочани отпатуваа за Света Гора, а други учествуваа во чинот на потопување на Светиот крст во водите на Кочанска река.

Ова е прв пат досега кочанец да учествува и да го фати крстот на Света Гора, што според членовите на граѓанското здружение „Восресение“ значи среќа и здравје за целиот македонски народ.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 111 гости и нема членови


web counterqr code