Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

nadvoznik oblesevo19.01.2018  Делницата од магистралниот пат А3 во близина на Облешево одзеде уште еден човечки живот, со што оваа собраќајница и од почетокот на годинава потврдува дека е црна точка по целата нејзина должина.

Во тешка сообраќајна несреќа загина велосипедист кој во критичниот момент се движел во близина на надвозникот преку железничката пруга кај Облешево.

Според официјалната информација од полицискиот увид, сообраќајната несреќа се случила околуво четвртокот околу 16 часот при што автобус со кочански регистерски таблички што го управувал 60-годишниот М.М. од Кочани удрил во 58-годишниот С.Т. од Мојанци кој управувал велосипед.

Од силниот удар велосипедистот се здобил со тешки телесни повреди, и со возило на Итната медицинска помош бил транспортиран кон Кличинпата болница во Штип. Сепак, уште по патот кон болницата тој им подлегнал на повредите. Во период од околу 2 ипол часа, додека траел увидот во околноститре во кои се случила несреќата, сообраќајот се одвивал наизменично по една коловозна лента. Од Полицијата велат дела стручните служби работата на целосно расчистување на случајот.

Слична тешка несреќа, само неколку стотини метри подалеку се случи пред околу два месеци, при што се судрија автобус и патничко возило. Тогаш имаше четири повредени, од кои три потешко, а во нивното спасување учествуваа и пожарникарите кои ја сечеа каросеријата на автомобилот за да ги извлечат патниците од него.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 110 гости и нема членови


web counterqr code