Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

orizari10.09.2013 Иако беа дојдени да пеат, македонските ѕвезди Белов, Тарабунов, група Черкези, бендот Енигма, не настапија. Причината беше немањето доволно публика во Оризари.

И сцената на која требаше да настапат не доликуваше на современа бина на која треба да се претстават македонските пејачи, а дополнително и отсуството на публика беше доволна причина присутните гости од естрадата да не го отпеат планираното.

Инаку манифестацијата што за прв пат беше организирана во Оризари е по повод одбележување на празниците 7 и 8 септември. Организаторите се потрудија да ги одбележат празниците и да ги соберат македонските пејачи. Најавуваа богата програма со учество на познати лица од македонската естрада , но очекувањата не се исполнија.

Се надеваа на масовност но, не само што не испадна ништо од масовноста туку по одржувањето и слабата посетеност , манифестацијата сигурно нема да премине во традиција, како што беше планирано.

-Се надеваме на голема посетеност од страна на кочанската и оризарската публика. Оваа манифестација ако е успешна ќе ја организираме традиционално секоја година, рече Марко Трајковски , организатор на манифестацијата.

Манифестацијата започна во петокот кога пред малобројната публика пееше Слаткар со „Токсикологија“ заедно со други познати диџеи. Во саботата покрај споменатите музичари требаше да настапат и Миле Кузмановски и Сузана Спасовска, но тие си откажаа на време. Групата Черкези, Ацо и весела дружина, Белов, Тарабунов и Енигма бенд чекајќи да се наполни публика си отидоа без да испеат ниту една песна. Белов видно разочаран од ситуацијата не сакаше да коментира за манифестацијата, само рече дека му е мило што е во Кочани за прв пат.

-Морам да признам дека прв пат доаѓам тука. Кочани ми се допаѓа и повторно би дошол ако имам прилика. Во Кочани се чувствувам некако топло како да сум дома, рече во изјавата за Канал 8 пејачот Александар Белов.

Тоа уште еднаш потврдува колку организирањето на ваквите културни настани и настани од забавен карактер ги привлекува Кочанци да се соберат и да уживаат во добра музика. После ова организаторите сигурно подобро ќе подразмислат дали и кога да организираат манифестации од ваков карактер во Кочани .

Т. Велкова

Сподели

orizari2orizari3orizari4orizari5

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 75 гости и нема членови


web counterqr code