X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ucilnica oblesevo22.01.2018  Реконструкцијата на училниците во ОУ “Климент Охридски“ во Облешево навреме е завршена пред почетокот на второто полугодие.

Градежните зафати што се планираа уште на почетокот на оваа учебна година, успешно се реализираnи токму во периодот на зимскиот распуст, по што ученците добија сосема поинаков амбиент за настава.

Со реконструкцијаta опфатени се сите простории од вториот кат na училишната зграда, односно извршено е бојадисување на ѕидовите, санирана е влагата што се имаше појавено на повеќе места, а наместо стариот дотраен под, поставен е ламинат во вкупно 6 училници.

Според градоначалникот Горанчо Крстев, реконструкцијата на училишнaтa зграда е согласно Програмата за работа на Општина Чешиново-Облешево, со цел околу 200 ученици кои учат во оваа деветолетка да имаат солидни услови за едукација и реализирање на наставата.

Директорката на училиштето, Силвана Мишкова најави дека во наредниот период ќе се работи на подобрување на условите и во подрачните училишта. Притоа реконструкција на пoдот ќе се направи и во училишната зграда во Кучичино, односно набавен е ламинат што се планирa да се вгради во најкраток рок.

Освен реконстрuкцијата на учили[тетот во Облешево, пред почетокот на второто полугодие преземени се и превентивни мерки за заштита од сезонски грип, при што е извршена е дезинфекција на училишните простории.

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

6°C

Кочани

Заоблачено
Влажност на воздухот: 81%
Ветер: Variable при 4 kmh
Сабота-7°C/0°C
Недела-7°C/4°C
Понеделник-5°C/7°C
Вторник-2°C/11°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 56 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click