Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

trkanski most31.01.2018  Уште еден млад живот е изгубен на патиштата во регионот, по низата сообраќајни несреќи што се случија од почетокот на оваа година. Овојпат жртва е 34-годишниот Д.А. од селото Бели, кој со автомобилот “форд фокус“ што го управувал, слетал во коритото на Трканска Река, непосредно до мостот што се наоѓа пред влезот во селото Тркање.

Несреќата се случила во вторникот околу 22 часот на магистралниот пат Кочани - Штип, при што загинатиот се движел од Облешево во правец на Кочани.

Трагите што ги оставило возилото беа видливи и изутрината, а од Секторот за внатрешни работи потврдија дека ударот во брегот бил со трагични последици.

- Во незгодата починал возачот, а смртта ја констатирал доктор од Итната медицинска помош од Кочани. Увид на местото на незгодата извршиле полициски службеници од Полициската станица – Кочани и се работи на расчистување на случајот, рече Гордана Панајотова, портпарол на СВР – Штип.

За неполни две недели ова е втора жртва на магистралниот пат А3, откако на само неколку стотини метри од местото на оваа сообраќајка, загина велосипедист од Мојанци како последица од повредите со кои се здобил по удар од автобус.

Поради зачестените сообраќајни несреќи со жртви, со тешко телесни повредени и со голема материјална штета од Полицијата упатуваат апел за почитување на законските прописи.

- СВР – Штип ќе продолжи со засилени контроли заради спречување на прекршоците, како што се управување возила под дејство на алкохол, брзина над дозволената, непочитување на првенство на минување на возила и пешаци и слично. Апелираме до сите возачи да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, не само за да го избегнат плаќањето на казните, туку заради зголемување на безбедноста на патиштата и на сообраќајот, додава Панајотова.

Освен двете сообраќајки кај Кочани во кои имаше и две жртви, од Полицијата потсетуваат дека пред неколку дена кај Крупиште имаше судир на два автомобила во кој со тешки телесни повреди се здобија четирии лица.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 57 гости и нема членови


web counterqr code