Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pole poplaveno06.02.2018  Дождот што наврна изминативе денови, во комбинација со високите температури и топењето на снегот, предизвика излевање на реката Зрновка, а со тоа и големи штети на земјоделците.

Поплавени се овоштарници и оризови ниви, штетите се огромни, а Oпштината бара решение да им се помогне на оштетените и да се изнајде трајно решавање на долгогодишниот проблем со излевањето и поплавите.

- Навистина штетата е непроценлива, а сето тоа се случи поради ненавременото чистење на реката Зрновка од вегетацијата. Јас уште пред неколку години апелирав е потребно на овој дел од реката Зрновка да се направи и регулација односно да се изградат каскади со цел да може да се следи правецот на водата да не доаѓа до излевање односно до свртување лево или десно на речното корито. Ова се чести поплави на овој дел од атарот на Зрновско поле. Стапивме и во контакт со Водостопанство „Брегалница“ чија што надлежност е да управува со водите на речните корита и се надевам дека деновивеќе се направи регулација односно повторно да се врати водата во коритото на реката Зрновка. Ние како Општина еден дел ќе се потрудиме да помогнеме со давање на неколку стотици литри нафта, а механизацијата да ја обезбеди Водостопанство „Брегалница“ и на тој начин да успееме да ја свртиме водата повторно по коритото на реката Зрновка, рече Блаже Станков, градоначалник на општина Зрновци.

 

Инаку, не само едниот дел, туку и делот од другата страна на патот бил поплавен, за што јасно се гледаат трагите и влажната почва на земјиштето. Формирани езера од вода имаше и неколку дена по дождот, а со оглед на временската состојба и прогнозата дека веќе од утре повторно се очекуваат врнежи од дожд, факт е дека за овој проблем треба да се интервенира итно и без одложување.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 49 гости и нема членови


web counterqr code