Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kuka 9maj15.02.2018  Семејна расправија во куќа на улицата “9 Мај“ во Кочани заврши трагично. 54-годишниот Б.А. рано изутрината ја нападнал 44-годишната сопруга Л.А. при што и нанел тешки телесни повреди од кои таа починала.

Подоцна и самиот извршил самоубиство, скокајќи од покривот на куќата во која живеело семејството. Сведоци на настанот биле и ќерката и синот на сопружниците, при што девојчето исто така се здобило со тешки телесни повреди и во неконтактибилна состојба е пренесено во Општата болница во Кочани.

Од СВР го потврдија настанот, при што рекоа дека смртта н кај двете лица ја констатирала екипа од итната медицинска помош, а увид направил и јавен обвинител.

- Сега починатиот 54-годишен Б.А. од Кочани неколкупати со нож и нанел телесни повреди на својата сопруга, 44-годишната Л.А. по што со употреба на чекан и нанел неколку удари по главата. Сведоцви на насолството на брачниот пар биле 22- годишната ќерка и 13- годишното момче кое веднаш побегнало. Ќерката, по безуспешен обид да го спречи својот татко во кој и самата претрпела повреди, го пријавила случајот во полиција. Во тој момент, таткото се искачил на покривот од семејната куќа и од висина од околу 6 метри скокнал при што починал на лице место, рече Гордана Панајотова, портпарол на СВР – Штип.

По пристигнување на екипа на Итната помош, била констатирана смрт кај сопругот, а сопругата била пренесена во Општата болница во Кочани каде починала.

Од Основното јавно обвинителство во Кочани извршиле увид на лице место заедно со екипа на крим техника од Полицијата. Во насока на утврдување на фактите и расветлување на настанот, издадени се наредби за прибирање и вештачење на траги, крв и урина од починатите за анализа и за вршење на обдукција на телата на починатите.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code