X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

hamza20.02.2018  Репрезентативецот Хамза Јашари настапи на Европскиот Куп за кадети што на 10. февруари се одржа во Фолоника, Италија. Со четири победи и еден пораз во финалето се пласираше на второто место во конкуренција на 56 натпреварувачи од 36 држави учесници.

- На 10-ти овој месец се одржа Европски куп за кадети во Италија каде што нашиот репрезентативец Хамза Јашари во категорија до 66 килограми учествуваше во конкуренција од 56 натпреварувачи и го зеде второто место. Веќе следната сабота, на 3 март Јашари треба да учествува на Купот за кадети во Анталија. Имаме уште еден репрезентативец но неговото име уште не е познато, тоа е во склоп на активностите на Џудо федерацијата на Македонија.

Да напоменам дека Хамза Јашари е потенцијален кандидат и високо котира во светски рамки. Во моментов котира на 6-то место на кадетската листа и е потенцијален кандидат на Македонската Џудо федерација на олимписките игри за кој што сметаме деке ееден од подобрите кандидати за успех и за да донесе медал, рече Драган Шеќероски, генерален секретар на Џудо федерацијата на Македонија.

Ова е во низа второ финале на Хамза Јашари на Европски Куп за кадети, по златниот медал од Гиор. На овој куп беа применети новите судиски правила на кои тренерите во Џудо федерацијата на Македонија ќе треба да посветат посебно внимание во интересна подобра подготовка на натпреварувачите.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

0°C

Кочани

Умерено облачно
Влажност на воздухот: 75%
Ветер: NW при 4 kmh
Четврток-4°C/4°C
Петок-2°C/4°C
Сабота-1°C/6°C
Недела0°C/8°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 84 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click