X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

seminar dzudo21.02.2018  Во организација на Џудо федерацијата на Македонија во саботата се одржа семинар за судии и тренери кој што беше реализиран во техничка организација на Џудо клубот „Дрим“ од Струга.

Семинарот е наменет за продолжување на постоечките лиценци за тековната 2018 година. На истиот присуствуваа и нови судии кои што отпочнале за припреми за семинарот за лиценцирање на судии, како и тренерот на џудо клубот „Гладијатор“ од Кочани Драган Шеќероски кој е и генерален секретар на Џудо федерацијата на Македонија.

- Со семинарот раководеше господинот Габриел Сапта кој што ни е гостин од Белгија и е експерт по џудо 6 дан.

На истиот семинар имаше вклучено и други експерти од областа и едукација на образованието како господинот Игор Паскоски кој што е спортски директор на Џудо федерацијата на Македонија, Наде Ристов која што го водеше делот за едукација на младите пионери и Ѓорѓија Стојанов кој што е селектор на репрезентацијата за пионери. Меѓу другото џудо клубот „Гладијатор“ зеде активно учество со свои учесници, се пријавивме во два дела. Едниот за едукација на лиценцирани тренери и вториот за продолжување на тековната лиценца за судии, рече Драган Шеќероски, генерален секретар на Џудо федерација на Македонија.

Техничката организација на семинарот била на највисоко ниво, при што присутните имале одлично дружење и добра едукација со изведен и практичен дел. Шеќероски додаде дека ќе се организира уште еден ваков семинар на кој што исто така ќе се работи на подигање на џудо спортот на повисоко ниво.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

0°C

Кочани

Умерено облачно
Влажност на воздухот: 75%
Ветер: NW при 4 kmh
Четврток-4°C/4°C
Петок-2°C/4°C
Сабота-1°C/6°C
Недела0°C/8°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 85 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click