Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

opsta bolnica kocani27.02.2018  Опремата, медицинските апарати и техничките помагала што како донација за Општата болница во Кочани неодамна беа договорени и обезбедени од Шведска, се очекува наскоро да бидат донесени.

Сепак, самата болница не е во финансискса состојба да ги плати трошоците за транспорт на целата пратка, иако се работи за сума од 5.350 евра. Поради тоа во соработка со Општината, од здравствеената институција е упатен апел до бизнис-секторот и сите граѓани кои што можат да донираат и да помогнат во обезбедувањето на трошоците за транспорт и магацински услуги.

Со тоа тие ќе ја покажат својата општествена одговорност, а истовремено ќе им помогнат на пациентите од целиот регион кои ги користат здравствените услуги овде.

Во апелот е наведена и сметката за донации на болницата, како и другите неопходни податоци за да можат заинтересираните да ги уплатат паричните средства.

Инаку, медицинската опрема и уредите ги донира хуманитарната организација Hand till hand од Шведска, а нејзините претставници на крајот на јануари ја посетија Општината и најавија дека се работи за опрема која што најмногу и недостасува на нашата здравствена установа.

Сметката за донации на Општа болница е: 660130110248574

Даночен број: 4013005120860

Приходна шифра: 744111

Трезорска сметка: 100000000066005

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 59 гости и нема членови


web counterqr code