Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pari-krazba27.02.2018  Тешка кражба се случила во понеделникот попладне во Кочани. Од куќа во централното градско подрачке украдени се девизи и денари во вкупна вредност од 730 илјади денари.

Никој од соседите или домашните не забележале кога крадецот упрднал во објектот, а подоцна кражбата ја констатирал сопственикот кој случајот го пријавил во полиција.

Според официјалното известување од СВР, 59-годишниот Б.С од Кочани пријавил дека на 26 февруари во временскиот период од 18 – 18,45 часот во неговата семјена куќа лоцирана на ул. „Страшо Ербапче“ била извршена тешка кражба од непознат сторител.

Крадецот со употреба на соодветен алат ја отворил влезната врата од куќата, се качил на спратот и ги пребарал сите простории. Притоа нашол повеќе паричници, од кои ја одзел наведената сума, при што дел од парите биле во денари, а достанатите 8.500 евра биле во различни апоени

Од полицијата не соопштуваат други детали во врска со кражбата, вообичаено потврдувајќи дека работат на расчистување на случајот и на откривање на можниот сторител.

Ова е една од поголемите кражби во последните шест месеци на територијата на Општина Кочани. Минатото лето за слична вредност беше оштетено КЈП “Водовод“, кога две лица украдоа специјален електричен кабел за пумпи за топла вода од РЕ “Геотерма“. Тогаш сторителите беа откриени и заработија кривични пријави.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code