X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

todorovi trki201805.03.2018  Осма година по ред од возобновувањето на Тодоровите трки во Виница, се поголема поддршка од публиката.

Од 6 до 66 е возраста на учесниците, најбројни беа децата од детската градинка „Гоце Делчев“, како и основците од двете основни училишта, средношколците од „Ванчо Прке“, но не изостана и учеството на пензионерките од “Златно доба“ кои како првични иницијатори за оддржување на оваа манифестација веќе неколку години со трчање до 60 метри ги стартуваат дисциплините.

Трките за отворени ги прогласи градоначалникот Ивица Димитров. Забележително беше годинава и зголеменото учество во потешките дисциплини: трчање во вреќа, одење со патерици, трчање со јајце во лажица, а најбројни беа учесниците кои се натпреваруваа во јадење тортини од „Винчини“.

За првите три места во секоја дисциплина имаше обезбедено вредни награди од општината и од голем број приватни компании кои се традиционални поддржувачи на овој настан.

Втора година по ред масовноста на настанот беше можност волонтерите на Црвен крст со нивниот координатор Михаил Манасиев да организираат благородна мисија за помош во изградба на лифт за потребите на виничанецот Зоран.

Т. Велкова

 

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

-1°C

Кочани

Умерено облачно
Влажност на воздухот: 80%
Ветер: NE при 9 kmh
Четврток-4°C/4°C
Петок-3°C/4°C
Сабота-1°C/6°C
Недела0°C/8°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 63 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click