Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

opstina kocani novo07.03.2018  Дел од раководителите на високи позиции во Локалната самоуправа во Кочани со години затајувале данок на имот, а дури пред неколку денови упатиле барање да го пријават имотот во кој веќе живеат.

Според Одделението за даноци, такси и надоместоци во Општината, вообичаена постапка е сите оние кои што досега го немале пријавено имотот, да се задолжат да гo платат данокот и за претходните години.

Неофицијално, станува збор за луѓе блиски на претходната локална власт што ја предводеше градоначалникот Димитровски, кој во јавноста остана познат по тоа што се обидуваше да спроведува даночна дисциплина и бараше данокот на имот и комуналната такса да се плаќаат уште на почетокот на годината.

Дали Одделението за даноци, односно Општина Кочани ќе упати поднесок до надлежните органи за одговорност поради досегашното затајување на данокот на имот, останува отворено прашање. Исто така, сè уште нема целосни податоци и за вкупниот број новопријавен имот за оданочување, посебно откако членот на Советот, Ѓорѓи Алексов, на последната седница на Советот постави прашање во таа насока.

- Дали е точно дека вработени службеници во Општина Кочани имаат непријавен имот, а според тоа и не плаќаат данок на имот или го затајуваат данокот што треба да го платат на Општината, рече Ѓорѓи Алексов, член на Советот на Општина Кочани.

Претходните девет години вработените во општинската администрација беа изложувани на силен притисок за редовно измирување на даночните обврски по основ на имот и условувани со исплата на платите. Ексградоначалникот Димитровски такви ултиматуми се обидел да постави и на вработените во образованието, но останал без успех.

Информациите, иако засега неофицијални, доколку се потврдат ќе докажат селективен приод во менаџирањето на Oпштината во претходниот мандат, но од друга страна и своевидна поддршка на незаконски дејствија во работењето на општинската администрација која има задача да води сметка за прибирањето на даноците од граѓаните.

Во насока на потврдување на податоците, Канал 8 отворено прашува: колку барања за пријавување имот се поднесени во последниве две седмици и дали меѓу тие барања има и имот кој директно или индиректно е поврзан со високи функционери и раководители во Општината? Исто така, ќе треба да се даде одоговор и дали ќе има ли санкции за затајување на данокот на имот и за непреземани мерки од страна на Општината?

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 151 гости и нема членови


web counterqr code