X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

izvidnici polaki12.03.2018  Членовите на Извидничкиот oдред „Ластовица“ од Кочани ги искористија прекрасните временски услови за успешно да ја започнат новата сезона.

Околу 40 извидници од кочанскиот одред зедоа учество во извиднички марш во должина од околу 25 км. Првиот дел од маршот започна од м.в. Крушка и заврши во училиштето во село Полаки. По кратката пауза, во дворот на објектот беа демонстрирани извиднички игри и други активности со кои се поттикнува извидничкиот начин на размислување како и тимската работа и дружење.

Потоа, маршот продолжи преку месноста Бабиште и пред училиштето во селото Јастребник беше одржан краток час за ориентација во природа. По упатствата за користење на топографска карта, извидниците го продолжија патот кон браната „Гратче“ и го завршија маршот во Кочани.

Ова беше првт престој на кочанските извидници во училиштето во Полаки, кое пред извесно време им беше доделено на користење од страна на локалната самоуправа на Општина Кочани.

Според зборовите на старешините на одредот, во план се активности и проекти со кои училишната зграда за кратко време треба да стане еден од главните извиднички тренинг центри во Македонија. 

                                                                                      

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

-10°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 93%
Ветер: North при 0 kmh
Сабота1°C/7°C
Недела2°C/7°C
Понеделник2°C/7°C
Вторник3°C/7°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 81 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click