Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ratko demant danok12.03.2018  Во вашата информативна емисија од 7 март оваа година, објавувате неточно, нецелосно, тенденциозно и со намера да бидат дискредитирани, јас, моето семејство, како и постигнувањата што ги има направено додека ја вршев функцијата градоначалник на Општина Кочани.

Се извлекуваат погрешни податоци после едно советничко прашање, со вашите најави неофицијално, отворено се прашува за наведување на погрешен закличок за мојата работа во делот на прибирањето на даноците.

Токму поради тоа, а и за запознавање на јавноста со реалноста ви го доставувам следното:

- со моето доаѓање за прв човек на Општината една од првите задачи беше прибирање на приходите од даноци и такси. Токму поради тоа предложив на првата седница на Советoт да се намалат даноците и таксите на граѓаните за околу 25%, што беше усвоено едногласно од сите советници;

- на секој седмичен колегиум прва точка беше разгледувањето на приходите со посебен осврт на даноците во кое учествуваа сите членови на поширокиот колегиум;

- посебно се водеше сметка за наплатата на даноците од вработените во Општината и институциите формирани од неа заради тоа што повеќе од половината од вработените со години ги немаа измирувано нивните обврски.

Со тие мерки се постигна резултат сите вработени целосно да си ги измируваат обврските. До 2008 година наплатата на даноците беше под 10% или само 1,5 милион денари, за да во 2016 година се наплатат 14,5 милиони денари, што претставува над 97% од задолженијата, односно облогот и Општина Кочани беше земана како пример за наплата на даноците.

Посебно сакам да се осврнам и на делот на советничкото прашање кое веројатно има произлезено од документ што е испратен од страна на надлежните служби (а веројатно “под рака“ дoставен до советникот), како известие за пријавување имот од информациите од Секторот за урбaнизам за новоевидентирани објекти кај наши сограѓани.

Од истиот може да се забежели дека лицето И.Н. (сега вработен во Општината) е известeно со допис од 25 ноември 2016 година дека има непријавен данок. Дали има даночна пријава, дали има платено за изминатиот период треба да проверите во даночното одделение, од лицето задолжено за односи со јавноста или директно од градоначалникот, стои во писмениот дeмант од ексградоначалникот Ратко Димитровски.

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 116 гости и нема членови


web counterqr code