Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

robotika30.03.2018  По успехот и освоените први места во Србија и Словенија, учениците од кочанските училишта кои што го сочинуваат тимот што учествуваше на натпреварот по роботика сега ја продолжуваат започната мисија.

Добија покана за патување и учество во Соединетите Американски Држави, за што многу се радосни, но недостасуваат финансиски средства за реализација на патувањето.

Затоа упатуваат апел до бизнис-секторот во целата држава ако можат да им помогнат во собирањето на средствата за да можат да отпатуваат на планираното патување и достојно да ја претстават државата.

- Навистина сум горд и многу среќен што овие прекрасни ученици стигнаа на многу високо ниво - да учествуваат на Светскиот натпревар по роботика што ќе се одржи во Детроит, Америка. Бидејќи ни се потребни финансиски средства за патувањето таму ги замолуваме сите граѓани и бизнис секторот ако се во можност да ни помогнат да го реализираме патувањето и да ја претставиме Македонија на светско ниво, рече Гордан Анастасов, ментор.

Инаку, по победата во Белград, учениците од кочанските основни и средни училишта учествуваа на натпреварот по роботика на регионалната Адриа лига, што на 10 мартсе одржа во Гросупље, Словенија. И од таму се вратија со први места. Освоија прво место во конкуренција „Основни вредности“, трето место во конкуренција „Игра со роботи“ и прва награда му беше доделена на Гордан Анастасов, како најдобар ментор.

Со помош на бизнис-секторот учениците и менторите искрено се надеваат дека ќе успеат во намерата да ја претстават државата на меѓународниот натпревар во Америка.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code