X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pat teranci04.04.2018  Градежна механизација на Јавното претпријатие „Македонија пат“ започна со изградба на втората фаза од патниот правец Теранци-Кучичино што е дел од регионалниот пат Виница – Штип.

Делницата е со должина од 3 километри, а во моментот се врши порамнување и проширување на теренот, по што до почетокот на летото ќе се асфалтира коловозот.

Овој патен правец е дел од регионалниот пат кој ги поврзува општините Чешиново-Облешево, Зрновци и Карбинци. Со неговото комплетирање ќе намали интензитетот на сообраќајот што се одвива по магистралниот пат А3, а воедно за жителите од селата под Плачковица ќе се скрати пристапот до соседните општини за десетина километри.

Изградбата на патот Теранци - Кучичино е дел од програмата на Јавното претпријатие за државни патишта на Република Македонија за изградба на регионалната делница што ќе поврзува пет општини.

По завршувањето на оваа делница источниот регион ќе добие комплетно ново алтернативно сообраќајно решение од Виница до Штип.

Инвестирот во изградбата на патот е Јавното претпријатое за државни патишта на Македонија од каде се обезбедени потребните средства за изградба на целиот патен правец со должина од над 19 километри. Пробвивањњто и асфалтирањето на делницата меѓу Теранци и Кучичино ќе чини околу 15 милиони денари.

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 101 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click