Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

bolnica protest17.04.2018  Дежурна докторка на интерното одделение во Општа болница – Кочани синоќа била нападната на работното место од страна на роднина на пациентка која била хоспитализирана во здравствената установа.

Две други лица кои се нашле во близина успеале да го оттргнат напаѓачот и спречиле инцидент со посериозни последици.

Нападот врз се случил во моментот кога докторката ги прегледувала резултатите на пациентите кои требало да примат инсулин. Напаѓачот инсистирал неговата мајка, која била примена претходниот ден и уредно згрижена да добие приоритет, по што ја фатил лекарката за врат во обид да ја задави.

- Еден немил настан што се случи синоќа околу 18,15 ч. од страна на едно насилно лице на кое мајка му е хоспитализирана и згрижена и ја има нападнато дежурната докторка со обид за убиство, со давење. Докторката, за среќа беше спасена од едни млади деца кои ја носеа бабата на преглед. Да не влезеа тие деца ќе имаше далекусежни последици по докторката, рече Борка Панова, директор на Општа болница – Кочани.

Во инцидентот лекарката се здобила со телесни повреди, а доживеала и психичка траума, поради што побарала неколкудневно боледување.

Според Панова, ова не е прв ваков случај, но е еден од најсериозните досега, поради што во знак на солидарност со својата колешка, лекарите и медицинскиот персонал од болницата излегоа на мирен протест.

- Ова не се случува првпат, вакво насилие, од страна на членови на семејства и затоа ние мораме да го искажеме револтот од страна на сите вработени кои се грижат за здравјето на луѓето во цела општина и околината. Со овој протест апелираме до населението да бидат стрпливи, затоа што со помалку лекари остануваме и ќе бидат услужени ургентните, а потоа другите пациенти, додаде Панова.

Случајот бил пријавен во полиција, по што е направен увид на местот на настанот. Вработените во Болницата очекуваат против сторителот да се преземат соодветни законски мерки.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code