Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

spomenik karev kaj svilanovo24.04.2018  Наменски се потрошени парите од Бирото за рамномерен регионален развој, а што општините од Источниот плански регион ги добија за реализација на проекти за кои аплицираа минатата година.

Сите проекти што се реализираа со поддршка од Центарот за развој на Источниот плански регион се завршени и повеќето се предадени на користење.

Една од инвестивциите беше и изградбата на спомен обележје на претседателот на Крушевската република, Никола Карев, во месноста Свиланово кај селото Рајчани, а за што заедничка апликација поднесоа општините Кочани и Чешиново-Облешево. Од Центарот за развој велат дека и овој проект успешно е реализиран, а на крајот од оваа недела и официјално ќе биде претставен во јавноста.

- По повод самото завршување, в петок на 27 април се планира свечено отворање на самиот објект, а воедно ќе има и одбележување на денот на загинување на првиот претседател на Крушевската република. Вкупната вредност на проектот е 5. 647000 денари, најголемиот дел од средствата се од државниот буџет, од Програмата за рамномерен регионален развој, додека сопствено кофинансирање имаат и општините Кочани и Чешиново-Облешево, рече Емил Василев од Центарот за развој на Источниот плански регион.

Спомен обележјето посветено на Карев е на површина од 460 м2, а околината ќе биде уредена со три настрешници. Комплексот ќе содржи четири амфитеатрални реда поставени кон југ, во правец на самиот споменик. Во центарот на комплексот се планира да биде сместена и досегашната спомен-плоча, а од источната страна има седум паркинг-места.

Од Центарот за развој на Источниот плански регион велат дека проектите со кои општините годинава аплицирале за добивање поддршка од Бирото за рамномерен регионален развој веќе се предадени, за нив се врши евалуација и се очекува одговор за кои ќе бидат одобрени финансиски средства.

T. Aјтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 47 гости и нема членови


web counter



qr code