Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Pres migracii ini26.04.2018  Ниските и нередовни плати, високата невработеност и партизацијата и отуѓеноста на институциите од граѓаните се главните причини поради кои 20 отсто од населението во Источниот плански регион заминало во странство.

Такви се податоците од истражувањето што го спровело здружението ИНИ - Иницијатива на невработени интелектуалци од Виница, во рамки на проектот “Афирмација на миграцијата и емиграцијата од општините Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево“.

Резултатите од завршената анализа беа претставени на прес-конференција на која беше истакнато дека иако повеќе од половина од иселениците биле вработени пред да заминат, ниските плати, притисоците и дискриминацијата на работното место ги натерале да емигрираат. Сепак, дел од нив изразиле подготвеност да се вратат доколку просечната плата достигне 500 евра по вработен, а органите на власта да исполнат одредени услови.

- Тие бараат да имаат средби двапати годишно, а средбите лично да ги фасилитираат градоначалниците и општините, при што да ги обезбедат сите информации, како на пример за банките кои ќе дадат кредитни линии, за мерките од Агенцијата за вработување, исто така Министерството за земјоделие, Агенцијата за поддршка на земјоделието итн. Што е она што општините им го нудат на самите иселеници да се вратат, какви мерки, какви олеснителни околности, дали нудат простор, дали нудат комуналии и така натаму, рече Тодор Цонев од Здружението Иницијатива на невработени интелектуалци – Виница.

Освен од општините, истражувањата од проектот на Здружението ИНИ покажале дека иселените лица бараат поддршка и од државата.

- Иселениците бараат државата да овозможи истите иселеници од странство преку аташеата и преку амбасадите да можат да аплицираат за мерките што гои нуди Владата и другите институции. Освен тоа, бараат мерките да бидат достапни во текот на целата година. Не да распишуваме конкурс во март – април, па тоа да трае до јуни, јули или август, туку во текот на целата година тие да бидат достапни за оние кои се заинтересирани да вложуваат во сопствената држава, додава Цонев.

Инаку, проектот „Афримација на миграцијата и емиграцијата од општините Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево“ се реализираше со поддршка од Civica mobilitas што е програма на Швајцарската агенција за развој и соработка. Резултатите од проектот јавно се достапни и на веб страницата на Здружението ИНИ од Виница.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 58 гости и нема членови


web counterqr code