X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

planinari ratkova skala30.04.2018  Членовите на ПСД “Осогово“ викендов ја одбележаа 15-годишнината од основањето на клубот. Тоа беше поввод да се организира ппанинарски марш на кој учествуваа поголем број планинари и рекреативци.

Всушност, учесниците на маршот пешачеа на две патеки, едната од манастрот “Св. Пантелејмон“ до спомен паркот посветен на Никола Карев кај месноста Свиланово, близу Рајчани, а другата од Пантелеј до месноста Раткова Скала.

Покрај членовите на кочанското ппанинарско друштво, во маршот учествуваа и нивни колеги од Виница. Акцијата беше искористена и за поставување нови информативни тавбли и планинарски ознаки до Раткова Скјал, што ги изработија членовите на клубот.

На крајот од активостите за сите присутни беше приреден ручек и коктел во конакот на манастирот “Св. Пантелејмон“.

Од клубот планираат роденденскиот марш да продолжи и во наредните години, односно да стане традиционлен.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 123 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click