Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

piroski102.05.2018  Присуство на ентеропатогени бактерии е откриено при анализата на примероци од храната со која беа затруени пет лица од селото Тркање.

Од Центарот за јавно здравје од Кочани потврдија дека мострите што се испитани биле неисправни за исхрана.

- Анализата од испитувањата покажаa присуство на голем број бактерии од видот салмонела ентеритидис и ентеробактериаци во веќе подготвените, како и во смрзнатите пирошки со пилешка шунка, кај филот за пирошки и кај смесата од јајца со презла. Единствено исправни за употреба се пирошките со свинска шунка, се вели во информацијата од Центарот за јавно здравје - Кочани

Резултатите од испитувањата веќе се доставени кај надлежните инспекциски служби, кои претходно и го затвориле објектот каде се подготвувала храната, а се најавуваат и соодветни законски санкции.

Инаку, затруените лица кои биле гости на свадба беа пренесени во штипската Клиничка болница, при што со знаци на труење, висока температура, дијареа и повраќање завршиле на Инфективното одделение. Во менито на свадбената свеченост имало стек, плескавици и пирошки.

Од Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип, потврдија дека е стабилна здравствената состојба на затруените. Во меѓувреме, во текот на денот се пријавени уште осум нови случаи на труење од друга свадбена свеченост во Кочани. Притоа, во болницата во Штип задржани се три лица, односно невестата и нејзините родители, додека останатите петмина се испратени на домашно лекување.

Пирошките за кои се смета дека го предизвикале труењето во Кочани биле подготвени од истата фирма што пред две седмици дистрибуирала храна и во Штип, каде беа затруени шеснаесет лица.

T. Aјтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 43 гости и нема членови


web counterqr code