Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

dr aco serafimov02.05.2018  Д-р Александар Серафимов, долгогодишен хирург во општата болница во Кочани од денеска е новиот в.д директор на Општа болница и Здравствениот дом во Кочани.

Тој доаѓа на местото на д-р Борка Панова, која што досега ја раководеше Општата болница и  д-р Лолита Андоновска која што досега го раководеше Здравствениот дом во Кочани.

Станува збор за еден директор и на двете институции бидејќи сеуште во тек е процедурата за реализирање и конечно исполнување на најавениот пилот проект за спојување на Општа болница и Здравствен дом кои ќе имаат заеднички директор - д-р Александар Серафимов.

Спојувањето беше најавено од страна на министерот Венко Филипче кој што при посетата на општа болница на крајот на 2017 и на почетокот на 2018 година истакна дека и Кочани ќе биде дел од пилот-проект за спојување на Општа болница и Здравствен дом во една здравствена институција.

Тогаш тој истакна дека станува збор за проект кој што што треба да  покаже точно како се распределуваат трошоците, како се прават долгови и да се изнајде начин за рационализација на работата.

Со проектот за спојување на двете установи во Кочани се очекува да се намалат давачките за правни и други заеднички служби, како и да се избегне дуплирањето на кадри што не се директно поврзани со здраствените услуги. Освен Кочани, Министерствотоз за здравство во овој проект ќе ги вклучи и Кавадарци и Гевгелија каде што ситуацијата е слична како кај нас.

Серафимов, како и претходните директори на Болницата, вели дека ќе се залага за продолжување и завршување на започнатите проекти во болницата, за добивање на нови апарати на повеќе одделенија, како и за праќање на доктори на специјализација и добивање кадар во Општа болница и со тоа решавање на долгогодишниот проблем од недостиг на лекари-специјалисти.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 72 гости и нема членови


web counterqr code