Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

gimnazija dogovor02.05.2018  Професори и одговорните од Универзитетот од Нова Горица, Словенија во посета на СОУ „Љупчо Сантов“.

Ја претставија својата програма пред матурантите од ова училиште, но меѓу другото потпишаа и договор за соработка и збратимување со кочанското училиште од што бенефит ќе имаат и двете школски установи бидејќи Универзитетот има потреба од ученици матуранти кои што ќе се запишуваат таму.

И Гимназијата може да ги искористи нивните интелектуални ресурси, со оглед на тоа што Унивезитетот располага со пет студиски програми - винарство, природни науки, инженерство и менаџмент, уметност на науките и астрофизика.

- Освен програмите постојат и студиски престои односно летни школи со кои што тие располагаат и во кои што се инкорпорирани средни училишта од Италија, Босна и Херцеговина и едно училиште од Македонија и ние сме второто училиште кое што влегува во оваа соработка, така што ние е предложено сите ресурси кои што Универзитетот ги поседува ние можеме да ги искористеме, а тоа значи заеднички часови и предавња, наши ученици да присуствуваат на нивните расположливи кампови и летни школи како и користење на лабораториските услови особено од областа на менаџментот и астрофизиката, рече Игор Христов, в.д директор на СОУ „Љупчо Сантов“.

Учениците, додаде Христов, покажале интерес за Универзитетот и имало доста заинтересираност за самата презентација, посебно заради поволностите што ги нуди овој Словенски Универзитет.

Инаку, ова е само старт на заедничката соработка меѓу средното училиште и Унивезитетот, понатаму би соработувале и би аплицирале на заеднички проекти од областа на образованието кои што ги нуди Европската унија.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 122 гости и нема членови


web counterqr code