X

Right Click

No right click

Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

masum kocani03.05.2018  Прво место за најдобар штанд и пинг понг -машки, едно второ и уште две трети места освоија учениците од СОУ „Гошо Викентиев“ на натпреварот Образовно рандеву МАССУМ што се одржа во Факултетот за туризам и менаџмент во Скопје.

Задоволни се вратија од натпреварот бидејќи во силан конкуреција со учество на околу 30 училишта од Македонија, тие покажаа солидни резултати.

- Првото место му припадна на ученикот Филип Ѓорѓиевски во категорија најдобар штанд и на Антонио Пецов во категорија пинг понг - машки. Второ место освои ученичката Маре Николова во категорија пинг понг - женски и трето место освои ученикот Иван Стоилов за најдобар постер и ученикот Иван Сандев во категорија нинтервју на англиски јазик. Учениците кои што освоија први места од Факултетот за туризам и менаџмент добија ваучер од по 1.500 евра за студирање на тој факултет, рече Лазар Јанков, ментор. 

Професорите и одговорните во училиштето се горди на вакви ученици кои што на државно па и на меѓународно ниво секогаш се враќат со соилидни резултати. Учениците и нивните ментори истакнаа дека наредната година повторно ќе учествуваат на Образовното рандеву МАССУМ.

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

Кочани

Влажност на воздухот:
Ветер: при
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 125 гости и нема членови


web counterqr code
X

Right Click

No right click